SAİTEM (Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Topluluğu ) Shell Eco Marathon’da (SEM) bir başarı daha…

sakarya-1

EVrim, Shell Eco Marathon Türkiye yarışında ikincilik elde etti

SAİTEM olarak, alternatif enerjiler konusunda kalıcı çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş gönüllü bir öğrenci topluluğu olduğumuzdan, bu kapsamda Shell Eco Marathon yarışına ilk defa SAHİMO adlı aracımız ile 2008 yılında Fransa’da katıldık. Ve o yıl bu yarışta Avrupa 3.lüğünü elde ettik. Bu derece Türkiye’nin ilk podyum derecesi olma özelliğini taşımaktadır. Bir sonraki yıl (2009) ekibimiz Almanya’da düzenlenen yarışta geliştirilmiş yeni versiyonu SAHİMO ile Avrupa 3.lüğünü korumuştur. 2012 yılında Hollanda da düzenlenen yarışta aynı kategori de (Urban Concept) sınıfında hazırladığımız elektrikli aracımız EVrim ile beraber Shell Eco Marathon’a ilk defa farklı kategoride katıldık. 2012-2013 de Evrim aracımız ile Avrupa 7.’si Türkiye 1.’si, 2014 yılında da Avrupa 8.’si Türkiye 1.’si derecelerini elde etmiştir. Düzenlenen son yarışta İstanbul’da Shell Eco Marathon Türkiye yarışında ise 2.’lik derecesi elde ettik. Bir sonraki Shell Eco Marathon yarışı 2018 yılının Mayıs ayında Londra da düzenlenecek.
Shell’in inovasyon ve sürdürülebilir gelişme ilkelerini, gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu bu platformda en iyi şekilde örnekleyen ve bu yıl 34’üncüsü düzenlenecek olan Shell Eco–Marathon yarışmasının Avrupa organizasyonu Mayıs 2018 tarihlerin de İngiltere’nin Londra şehrinde gerçekleşecek. Ekip olarak 2018 Mayıs ayında düzenlenecek yarışa EVRİM 4 adlı aracımız ile katılacağız. Hedefimiz, Avrupa da ilk 3’te yer almak.

SEM her yıl Amerika, Avrupa ve Asya’da düzenlenen en yenilikçi öğrenci yarışmalarından biridir. Bu etkinlik kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler enerji tasarrufu konusundaki fikirlerini tasarlayıp ve üretmesinde teşvik edilmektedir.
Yarışın amacı en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmektir. Ekipler yarışa; “Prototip” ve “Şehir Konsepti” (Urban Concept) adlı iki kategori altında katılıyor. Prototipler; geleceğin otomobillerini yansıtan, fütüristik tasarımlı araçlar. Şehir Konsepti (Urban Concept) otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

Sponsor arayışımız için malzeme bildirimi;
Shel Eco Marathon Türkiye yarışında kontrollerden geçen takımlar 2018 Mayıs ayında düzenlenecek Shell Eco Marathon İngiltere yarışına katılma hakkı kazandık. Bu yarışa mevcut arabamızın güncel versiyonu ile katılacağımızdan dolayı yapım esnasındaki süreçte ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerekli malzemelerimiz; alüminyum, araçta ki parçaların işletilmesi için cnc işlem merkezi, reçine ve elektronik malzemelerin alımı için sponsorlara ihtiyaç duyulmaktadır.