Türk kompozit pazarı 1 milyar euro hacme ulaştı

yavuz-s


Yavuz Eroğlu
TOBB Plastik Kauçuk Kompozit
Sanayi Meclisi Başkanı
PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri
Araştırma, Geliştirme ve Eğitim
Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı “.

Kompozitler, plastik veya polyester matriks reçine ile yüksek mekanik dayanımlı takviye edici cam, karbon veya aramid elyafının bir araya getirilmesinden üretilen üstün nitelikli bir mühendislik malzemesidir. Bunu basit bir şekilde ifade etmem gerekirse kompozitleri, plastiğin diğer bir farklı malzeme ile birleşiminden ortaya çıkan özel nitelikli ürünler olarak tanımlayabilirim.
Hammaddesinden biri plastik olan kompozitler, günümüzde yaşam alanlarımızın her yerinde kullanıyor. Bindiğimiz otomobil ve toplu taşıma araçlarında, yaşadığımız binalarda, kentimizin alt ve üst yapılaşmasında, denizde, havada, savunmada, yapı&izolasyonda, medikal malzemelerde, tarımda çok yönlü malzeme olarak kullanılıyor ve sorunlara çözüm üretiyor. Dolayısıyla kompozit üretimi, tüketimi ve ihracatı arttıkça buna bağlantılı olarak plastik sektöründeki payı da artıyor.
Türkiye kompozit sektörü dünyadaki global ekonomik gelişmeler paralelinde ve son on yıllık siyasi istikrarın da etkisi ile diğer sektörlerde olduğu gibi hızlı ve uzun soluklu bir gelişme gösteriyor. Bugün gelinen noktada Türk kompozit malzeme pazarı 1 milyar Euro ve 200 bin tonluk bir hacme ulaşmış bulunuyor. Kompozit sektörü Türkiye’de kriz öncesi yıllarda yüzde 8-12 arası bir büyüme gösterdi. Kriz sonrası yıllarda da bu oranı yüzde 9-10 arasında bir büyüme izledi. Aynı yükselişi dünyada da gösteren Türkiye kompozit sektörünün ihracatı da 200 milyon Euro’yu aştı.
Tıpkı kompozit ürünler gibi poliüretan malzemeler de kimya ve plastik sektörlerimizin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Esnek süngerlerin yapımından rijit köpüklere, kaplamalardan boyalara, otomobil direksiyonlarından yapıştırıcılara, ambalaj malzemelerinden yataklara, halılardan ayakkabı tabanlarına, izolasyon malzemelerinden giysilere, buzdolaplarından çeşitli araba parçalarına, kompozitlerden kablolara kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan poliüretanlar modern dünya için vazgeçilemez polimerlerdendir.
Kullanım alanları ve malzeme olarak değerlendirdiğimiz de kompozit ve poliüretan ürünleri sektörümüzde çok yeni, ancak bu ürünü rahatlıkla geleceğin malzemesi olarak konumlandırabiliriz. Ayrıca söz konusu malzemeler katma değeri yüksek ürünlerdir.
PAGEV olarak bizler her zaman sektörlerimizin yeterli katma değer sağlayamamasından şikayetçiyiz ve bu alana yatırım yapılmasından yanayız. Bu çerçevede kompozit ve poliüretan uygulamalar gibi katma değerli sektör gruplarını destekliyoruz. Bu anlamda Avrasya’nın en kapsamlı poliüretan ve kompozit platformu Putech Eurasia & Eurasian Composites Show 2017 Fuarını dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerini bir araya getirmesi ve ticarileştirmesi adına çok önemli buluyoruz. Bu alanda yapılacak her yeni gelişme ve yatırımın plastik sektörüne büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Son olarak tüm katılımcı ve ziyaretçilere başarılı ve bereketli bir fuar geçmesini diliyoruz.