Türk Kompozit 2017 Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi

kom


3. kez düzenlenen Türk Kompozit Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi “.

Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından Turk Kompozit Sektörü’nde 3. kez düzenlenen Türk Kompozit Zirvesi 5-6-7 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda de gerçekleştirildi.
5 Ekim 2017 tarihinde saat 10:00’da açılış töreni ile kapılarını ziyaretçilere açan Kompozit Zirvesi’nin açılışını İstanbul Valisi Vasip Şahin, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dairesi Başkanı Mustafa Çalışkan, PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve PAGDER Başkanı Reha Gür; çok sayıda katılımcı ile birlikte yaptılar.

84 firma katıldı
Etkinlikte, Türkiye dahil 10 farklı ülkeden 84 firma ve kuruluş 84 Ürün Sergi Alanında Kompozit Sektörü’ndeki en son teknolojik ürün ve gelişmeleri etkinlik ziyaretçileri ile paylaştılar. Etkinliği 3 gün içerisinde 161’i 33 farklı yabancı ülkeden 2 bin 478’i ise Türkiye’den olmak üzere toplam 2 bin 639 kisi ziyaret etti.
Etkinliğin seminer bölümünde ise 3 gün boyunca birbirinden önemli 25 Teknik sunum ve 17 Ticari Sunum gerçekleştirildi.
Bu yıl ilk kez Fuar alanının girişinde kurulan demo çadırında “Vakum İnfüzyon’a Uygulamalı Giriş Eğitimi” gerçekleştirilmiş ve eğitim katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandi.

Ödüller verildi
Bu yıl yine son iki yıl içerisinde Kompozit Sektörüne, ürettiği ürünler ve yaptığı katkılar ile önemli yararlar sağlayan Firma, Kurum ve Kuruluşları ödüllendirmek amacıyla; “2016 Yılı En Yüksek Kompozit Ürün Satışı” kategorisinde Superlit Boru Sanayi A.Ş.’ne, “2016 Yılı En Yüksek Kompozit İhracatı” kategorisinde Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri A.Ş.’ne ve “2017 Yılı Kompozit Sektörü Etkinliklerine En Çok Katkıda Bulunan Kurum” kategorisinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na etkinliğin 2. gününün gecesinde düzenlenen 200’e yakın sektör mensubunun yer aldığı Gala Yemeği öncesinde gerçekleştirilen bir tören ile ödülleri takdim edildi.

Etkinlikte Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile işbirliği yapılarak BTSO Kompozit Kümelenmesi’nin ve Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM) yer almaları sağlanarak sürdürdükleri URGE Projesi kapsamında Macaristan, Slovenya, Rusya vb. 20 ayrı ülkeden 80’i aşkın iş insanının alım heyetleri ziyareti kapsamında Etkinliğimize katılan firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri sağlandı.
Kompozit Sektöründe 3. kez gerçekleştirilen etkinlik gerek katılımcı, gerek ziyaretçi ve gerekse de misafir olarak yer alan paydaşların beğenisini kazandi.
Kompozit Sanayicileri Derneği yetkilileri hiçbir özveriden kaçınmadan sektörü uluslararası bir marka haline getirme doğrultusunda bu güne kadar sürdürülen çalışmaların bundan böyle de giderek yoğunlaşacağını açıklayarak etkinliğin her 2 yılda bir giderek artan bir ivme ile sektörle paylaşılacağına dikkat çektiler.

BTSO öncülüğündeki Bursalı kompozitçiler de memnun
BTSO ile Kompozit Sanayicileri Derneği işbirliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Türk Kompozit 2017 Kompozit Zirvesi’ etkinliği sektörün tüm unsurlarını bir araya getirdi. Zirveye BTSO tarafından 20 ülkeden 80’i aşkın firma temsilcisi katılım sağlayarak yeni işbirliklerinin yollarını aradı.

Bursa ‘geleceğin malzemesi’nde söz sahibi olmak istiyor
Bursa’yı geleceğin malzemesi olarak gösterilen adlandırılan kompozit sektöründe söz sahibi yapmak adına İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirmek için gün sayan BTSO, kompozit kümelenmesi ve Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projesi ile de sektörün ihracatına dönük önemli adımlar atmayı sürdürdü.
BTSO ve Kompozit Sanayicileri İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ‘Kompozit Zirvesi’ sektörün tüm oyuncularını bir çatı altında topladı. Kompozit sektöründe faaliyet gösteren 100’e yakın firmanın yer aldığı zirve kapsamında BTSO önemli bir alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdi. Macaristan, Slovenya, Rusya gibi 20 ayrı ülkeden 80’i aşkın işadamı sektörün kalbinin attığı zirveyi ziyaret ederek firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında ayrıca uzmanlar tarafından sektöre yönelik teknik ve ticari sunumlar ile eğitim ve uygulamalar da gerçekleştirildi.
BTSO Kompozit Kümelenmesi Başkanı Dr. Mehmet Karahan BTSO’nun Ur-Ge ve kümelenme çalışmaları ile BUTEKOM’un yürüttüğü faaliyetler hakkında yerli ve yabancı katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

Sektörün büyümesine hız kazandırıyoruz
BTSO Kompozit Kümelenmesi olarak sektörle ilgili potansiyeli artırmak amacıyla hem yerel hem de ulusal etkinliklere katıldıklarını ifade eden Mehmet Karahan, “Kompozit Zirvesi ülkemizde sektöre yönelik gerçekleştirilen en büyük yerel etkinlik konumunda. Sektörde dünyanın önemli firmalarının temsilcilerini zirveye getirerek Türk kompozit sektörünün yurt dışı pazarlara açılmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.
BTSO çatısı altında sektöre yönelik çok kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Karahan, “Sektörün Ar-Ge ihtiyacını karşılayacak olan İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi bu yıl faaliyete geçiyor. Kümelenmemiz aracılığıyla tekstil ve otomotiv yan sanayi sektörlerindeki firmalarımızı kompozit sektörüne sokarak sektörün büyümesine hız kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörün önünü açan yeni işbirliklerinie imza atacağız
Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Şekip Avdagiç sektörün tüm unsurlarını bir araya getiren zirve hakkında değerlendirmelerde bulundu. BTSO’yu sektör adına gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı özellikle tebrik ettiğini dile getiren Avdagiç şu şekilde konuştu: “BTSO fuarımıza çok önemli bir katkı sağladı. Hem 9 firmayla fuarda stand açtılar, hem de 20 farklı ülkeden 80’in üzerinde yabancı alıcıyı bu fuara getirdi. Yabancı firmalarla yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirildi. Ümit ediyoruz ki etkinliğin sonunda hem Bursalı sanayicilerimiz hem de diğer sektör temsilcilerimiz yeni işbirlikleri gerçekleştirecektir. Önümüzdeki süreçte de BTSO ile birlikte sektörün önünü açacak işbirliklerine imza atacağız.”

Özgün ürünler sektörün geleceğini belirliyor
Havacılık ve savunma sektörlerinde milli ve yerli projelerin ardından özgün ürünlerin ortaya koyulmasıyla birlikte kompozit sektöründe önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden TAI Mühendislik Hizmetleri Müdürü ve Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hürriyet Eğilmez “TAI olarak BOEING ve AIRBUS’a kompozit malzemeler üretiyoruz. Ancak bu ürünlerin tasarımları bu firmalara ait. Artık ANKA gibi Hürkuş gibi projelerle kendi tasarımlarımızı da ortaya koyduğumuz zaman kompozit malzemeleri istediğimiz gibi kullanma özgürlüğüne sahip olacağız” diye konuştu.
Sektörün en önemli yatırımının insan kaynağına yapılacak yatırım olduğunu dile getiren Eğilmez, şöyle konuştu: “Mühendislik yatırımı sektör adına atılacak en önemli adımlardan birisi olacaktır. Üniversitelerimizde belirli bölümlerden mühendislerimiz mezun olabiliyor. Ancak kompozit mühendisliği diye bir bölüm mevcut değil. Malzeme mühendisi ve kimya mühendisi arkadaşlarımızı bir araya getirerek bu yöndeki açığı kapatmaya çalışıyoruz. Sektörün gelişimi yeni bir takım mühendislik disiplinlerinin oluşturulmasını da gerektirecek. Kompozit gerçekten gelişen, büyüyen, ilerleyen bir sektör. Dolayısıyla insan kaynağını da bu doğrultuda hazırlamamız gerekiyor.”

Yabancı alıcılar etkinlikten memnun
BTSO organizasyonuyla fuara katılım sağlayan yabancı sektör temsilcileri de sektörün Türkiye’deki önemli temsilcileri ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Sektörde son zamanlarda Türk firmalarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını söyleyen Macaristan’ın Flaar firması yetkilisi Zoltan Temas Mezey, “Türkiye’ye ilk kez bu fuar için geldim. Birçok firmayla birebir görüşme fırsatı yakaladım. Umarım bu görüşmelerimizi yeni işbirliklerinin yollarını açar” dedi.
Kompozit sektörünün yeni bir sektör olduğunu dile getiren Rus Eurotorg Firması yetkilisi Egenii Aliamosvkii ise sektöre yönelik birçok firmayla aynı çatı altında görüşebilmenin kendileri için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.
Kompozit Zirvesi’nin düzenlenmesinde öncülük yapan BTSO’nun bu çalışmaları Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından ödüllendirildi.
Zirve kapsamında düzenlenen gala yemeğinde kompozit sektörüne en çok katkı veren kurum ödülü Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Şekip Avdagiç tarafından BTSO Kompozit Kümelenmesi Başkanı Mehmet Karahan’a takdim edildi.