Kimya sektöründe birleşme ve satın almalar azaldı…

pvc1


Kimya şirketlerindeki birleşme ve satın almalar bu yılın üçüncü çeyreğinde geriledi. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 21 milyar dolar değerinde 26 anlaşma imzalanırken, bu yıl ise 10 milyar dolar değerinde 20 anlaşma imzalandı.

Kimya şirketlerindeki birleşme ve satın almalar bu yılın üçüncü çeyreğinde geriledi. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 21 milyar dolar değerinde 26 anlaşma imzalanırken, bu yıl ise 10 milyar dolar değerinde 20 anlaşma imzalandı.
Danışmanlık şirketi PwC’nin verilerine göre, kimya sektöründeki şirket birleşmeleri ve satın almalar 2017 yılının üçüncü çeyreğinde düşüş gösterdi.
Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 21 milyar dolar değerinde toplam 26 anlaşma yapılırken, bu yılın aynı döneminde 10 milyar dolar değerinde toplam 20 anlaşma yapıldı.
PwC’nin raporuna göre, bu yılın üçüncü çeyreğindeki en büyük anlaşma BASF’ın Solvay ile imzaladığı 2,2 milyar dolarlık anlaşma oldu.
BASF’dan yapılan açıklamaya göre gerçekleşecek dev satın alma ile birlikte Solvey’in birimleri Performans Malzemeleri ve Monomerler bölümlerine entegre edilecek. Böylece ürün portföyünde büyük bir gelişim kaydedilmesi bekleniyor. Eski Solvay birimi ayrıca, polimerizasyon kapasitelerini artıracağı ve ana hammadde ADN’ye (adipodinitril) geriye dönük olarak entegre olacağı için BASF’in poliamid 6.6 değer zincirini güçlendirmesi bekleniyor.
Alman şirket ayrıca Solvey ile yapılan satın alma Anlaşması ile birlikte Güney Amerika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalara açılmayı hedefliyor.
Geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki en büyük anlaşma ise PotashCorp ve Agrium arasındaki 13,1 milyar dolar değerindeki birleşme anlaşması olmuştu.

-Özel kimyasal üretenler

Rapora göre, özel kimyasallar üreten şirketler bu anlaşmalarda en çok paya sahip olanlardı.
Bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam satın alma ve birleşmelerin yüzde 67’si özel kimyasallar ile ilgiliydi. Ayrıca toplam anlaşma değerlerinin yarısı da yine özel kimyasallar işlerinden geldi.
PwC’nin raporunda ayrıca stratejik yatırımcıların toplam işlem sayısının yüzde 74’ünü ve işlem hacminin yüzde 50’sini oluşturduğu belirtildi. Stratejik yatırımcıların işlem sayısının artmasına rağmen işlem hacminin bu yıl düşüş gösterdiği de rapordaki bir başka önemli unsur olarak dikkat çekti.

-Petronas’tan hisse satışı
Öte yandan PETRONAS Chemicals Group (PCG), yüzde yüz iştiraki olan bağlı kuruluşu PRPC Polymers’deki% 50 hissesini devlete ait petrol ve gaz şirketi Saudi Aramco’ya yaklaşık 900 milyon dolara sattığını açıkladı.
PCG, açıklamasında, şirketin satışı ile ilgili olarak Saudi Aramco’nun bağlı kuruluşu Aramco Overseas Holdings Cooperatief UA (AOHC) ile bir hisse alım anlaşması yaptığını söyledi. Satışın 15 Mart 2018’de tamamlanması bekleniyor.
PRPC Polymers, 26 Ocak 2015’te Malezya’da polimer ve glikol fabrikaları geliştirmek, inşa etmek, devreye almak ve işletmek için kurulmuş, ancak henüz faaliyete geçmemişti.

-Novartis AAA’yı satın alıyor
Öte yandanİsviçreli ilaç imalatçısı Novartis, Fransız Advanced Accelerator Applications (AAA) şirketini 3.9 milyar dolar nakit ödemeyle satın almayı teklif etti Dünyanın en büyük reçeteli ilaç imalatçısı olan Novartis, bu alımla onkoloji portföyünü güçlendirmeyi amaçlıyor. Merkezi Basel kentinde olan Novartis’in adi hisseler için 41 dolar ve American Depository Shares (ADS) hisseleri için de 82 dolarlık teklifi, AAA’nın, Novartis’in ilgisinin medyada duyulmasından önceki hisse değerinden yüzde 47 oranında bir artış ifade ediyor.