Kompozit firmalarımız dünyadaki yerlerini giderek sağlamlaştırıyor

murat-


Murat Akyüz
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri
İhracatçıları Birliği (İKMİB)
Yönetim Kurulu Başkanı
“Cam ve karbon elyaf reçinenin birleşiminden oluşan kompozitlerin en büyük özelliği seçilen malzemenin niteliğine göre sonsuz yeni malzemeler elde ediliyor olması. Hafifliğinin yanı sıra sıcağa ve basınca dayanıklı, ses yutucu ve aşınmaya dirençli olmasıyla alternatiflerinin önüne geçen kompozitler, dünyadaki gelişim ve büyümesine paralel olarak ülkemizde de ortalamanın üzerinde bir büyüme performansı sergiliyor. Kompozit sektörü yüksek katma değerli üretime açık yapısı ile ülkemizin dış ticaret açığının kapatılmasında da kritik bir noktada bulunuyor. “.

Katma değer ve ihracat potansiyelinin yüksekliği ile dikkat çeken kompozit sektörü Türkiye ekonomisi için önemli bir konumda yer alıyor. Türkiye Kompozit Sanayi’nin toplam ihracatı bugün 250 milyon Euro’ya ulaşmış bulunuyor.

-Geleceğin malzemesi
Başta uçak sanayi olmak üzere 10’dan fazla sektörde kullanılan kompozitleri, geleceğin malzemeleri olarak tanımlamak mümkün… Kompozit malzemeler, havacılık, uzay, savunma, ev aletleri, iş ekipmanları, yapı sektörü, tüketim malları, spor malzemeleri, eğlence sektörü, korozyona dayanıklı ürünler, elektrik-elektronik, denizcilik, otomotiv, savunma sanayi uygulamaları ve tarım sektörü gibi birçok farklıa alanda yaygın olarak kullanılıyor.

-Üstün nitelikli malzeme
Her türlü ortam koşuluna dayanıklı tasarlanabilen kompozitler üstün nitelikli mühendislik malzemeleri olarak tanımlanıyor. Kompozit malzemelerin inşaat, rüzgar enerjisi, uzay, havacılık, otomotiv gibi sektörlerdeki kullanımının artış hızı sektörün büyümesine de ivme kazandırıyor.

-Sonsuz yeni malzeme imkanı
Cam ve karbon elyaf reçinenin birleşiminden oluşan kompozitlerin en büyük özelliği seçilen malzemenin niteliğine göre sonsuz yeni malzemeler elde ediliyor olması. Hafifliğinin yanı sıra sıcağa ve basınca dayanıklı, ses yutucu ve aşınmaya dirençli olmasıyla alternatiflerinin önüne geçen kompozitler, dünyadaki gelişim ve büyümesine paralel olarak ülkemizde de ortalamanın üzerinde bir büyüme performansı sergiliyor. Kompozit sektörü yüksek katma değerli üretime açık yapısı ile ülkemizin dış ticaret açığının kapatılmasında da kritik bir noktada bulunuyor.

-Dünya pazarı 74 milyar euro
Kompozit malzemelerin kullanımı her geçen gün daha çok artıyor ve kompozit malzemeler birçok uygulamada kendilerine kullanım alanı buluyor. Bugün dünya kompozit malzeme pazarı 74 milyar Euro ve 10,8 milyon tonluk hacme sahip. Sektörün yakın dönemde küresel piyasada yaklaşık 13 milyon tonluk hacme ve 94 milyar Euro’luk değere ulaşması bekleniyor. Beklenen bu artışta, gelişmekte olan ekonomilerin büyümelerinin, tüm dünyada otomotiv ve rüzgar enerjisi gibi sektörlerin gelişmesinin, uzay ve havacılık sektöründe yer alan özellikle ticari uçaklarda kompozit malzeme kullanımının artarak devam etmesinin etkili olacağı tahmin ediliyor.

-Şu anda ortalama tüketim 3.4 kg
Türkiye kompozit malzeme sektörü ise değer olarak 1,4 milyar Euro ve miktar olarak 245 bin tonluk bir hacme sahip. Sektör firmalarımız dünya pazarındaki yerlerini giderek daha da sağlamlaştırıyor.
Dünyada kişi başına düşen kompozit malzeme tüketim oranı bir gelişmişlik kriteri olarak kabul ediliyor. Ülkemizde kişi başına düşen ortalama 3,4 kilogram kompozit malzeme tüketimini dünya genelindeki 4-10 kilogramlık kişi başına düşen tüketim oranı ile kıyasladığımızda, önümüzdeki dönemde sektörün sahip olduğu büyüme potansiyeli ve sektörün ülkemizdeki gelişiminin artarak devam edeceği açık olarak görülüyor.

-Yeni pazarlar kazandıracağız
Türk kompozit sektörü bugün dünya çapında tanınan firmalarıyla uluslararası alanda kendine önemli bir yer edinmiş durumda. Avrupa ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika sektörün en önemli ihracat pazarları arasında bulunuyor. İKMİB olarak, kimyanın alt sektörlerindeki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kompozit sektörüne yeni pazarlar kazandırmak amacıyla da çalışmalarımız sürüyor.

-Ar-Ge’ye önem vermeliyiz
Sektörün gelişimi için önümüzdeki dönemde Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verilmesi ve bu alanda yapılan yatırımların arttırılması önem taşıyor.
Poliüretan malzemeler ise otomotiv, taşımacılık, inşaat, elektrik-elektronik, yapışkanlar, giyim, ev eşyaları ve ambalaj gibi birçok farklı sektörde kullanılıyor. Küresel poliüretan sektörünün 54 milyar doların üzerinde bir ticaret hacmine sahip olduğu biliniyor. Sektörün büyümesinin artarak devam etmesi ve 2020 yılında yaklaşık 80 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağı tahmin ediliyor.