Karbon elyaf sektöründe küresel oyuncu olmalıyız

dr-murat-


Dr. Murat Yıldırım
Borusan Teknoloji Geliştirme ve
Ar-Ge AŞ Genel Müdürü “.

Günümüzde karbon dioksit emisyonlarının azaltılması baskısı altındaki otomotiv ve havacılık başta olmak üzere, rüzgâr enerjisi, basınçlı tanklar vb. tüm sektörlerde, ileri kompozitler, özellikle karbon elyaf takviyeli kompozitler, yüksek mukavemet/yoğunluk oranına sahip olmaları, başka bir deyişle, daha dayanıklı ve hafif olmaları sebebiyle hafifleştirme stratejilerinin önemli bir parçası haline gelmiştir.
Hali hazırda uluslararası sektör oyuncuları arasında kurulan işbirlikleri ve yürütülen ArGe ve ÜrGe çalışmalarında kompozit malzemeden tasarım ve üretim tekniklerinin geliştirildiğini ve nihai ürün üretim hızında yakalanan her gelişmenin, bu kıymetli malzemelerin sektörlere penetrasyonunu arttırdığını görmekteyiz. Bu sayede kısa vadede dahi, önümüzdeki 5 sene içerisinde dünya çapında otomotiv ve havacılıkta yıllık % 10 – %16 aralığında, rüzgar enerjisi, inşaat, basınçlı tanklar ve denizcilik gibi sektörlerde ise %6 ile % 8 bandında yıllık büyüme beklenmektedir. Hızla gelişen karbon elyaf sektörüne ayak uydurmak ve küresel oyuncu olmak için ülkemizde var olan ve geliştirilmekte olan karbon elyaf ve karbon elyaflı ara ürün üretim yetkinliklerine tasarım ve üretim teknikleri geliştirme kabiliyetlerinin eklenmesi gerekliliği öne çıkmaktadır.
Borusan ArGe, başta otomotiv sanayi olmak üzere diğer sektörler dâhil, güncel malzemeden kompozite dönüşebilecek ürünlerin mevcut isterlerini karşılayacak ve daha üstün performans sağlayacak şekilde kompozit malzemeden analiz, tasarım, prototip imalatı, doğrulama testleri ve seri üretim şartlarında birim maliyet analizini yaparak geliştirdiği prototip ve üretim tekniklerinin patentlerle sahipliğini koruyarak, geleceğin malzemesi olan karbon elyaflı kompozitlerde, sektörde katma değerin yüksek olduğu nihai ürün üretiminde ulusal ve uluslararası alanda anahtar oyuncu olmayı hedeflemiştir.