PLASTİK SEKTÖRÜNDE GELİŞME, ÜRÜN SAĞLANAN SEKTÖRLERİN GELİŞME HIZINA BAĞLI OLACAK

yavuzeroglu

Yavuz Eroğlu
TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı
PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı

“Türk plastik sektörünün büyümesi için hep birlikte çalışıyoruz. Özellikle son 10 yıllık süreçte üretim, ihracat ve istihdam açısından sürekli bir büyüme ve gelişim çizgisinde ilerleyen sektörümüzün 2017 yılında da aynı devam edeceğine inancımız tam. Ancak plastik sektörümüzün 2017 yılındaki büyüme hızı, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile diğer tüm sektörlerle birebir ilişkisi olması nedeniyle mamul ve yarı mamul sağladığı sektörlerin gelişim hızlarına bağlı olacaktır.”

Plastik sektörü, Türkiye sanayisinin sürekli gelişen, yenilenen ve ilerleyen sektörleri arasında ilk sıralarda geliyor. Gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar birçok sektörün ana girdi malzemesini oluşturan plastikler, sağladığı kolaylık, avantaj, kalite ve çeşitliliği sayesinde istikrarlı bir şekilde büyüyor ve ülke ekonomisine verdiği katkıyı giderek artırıyor.

-34 milyar dolarlık sektör
Sektörümüz bugün Türkiye sanayisinde ve ekonomisinde başarının adı olarak anılıyor. ‘Türk’ markasını uluslararası boyuta taşıyoruz. Başarılı üretim, ihracat ve büyüme performansı ile dünya liginde liderliğe doğru
emin adımlarla ilerleyen sektörün temsilcileri olarak tüm olumsuz koşullara rağmen sektörümüzü yılsonunda
büyütmeye odaklandık ve bu hedefle çalışıyoruz. Öyle ki 2016 yılına 8,6 milyon tonluk üretimimiz sayesinde Avrupa
ikinciliği ve dünya altıncılığı ile başladık. Ancak geçen senenin ikinci yarısından bu yana süren petrol fiyatlarındaki düşüş plastik sektörü hammadde fiyatlarına yansıdı. Bu durum maliyetin ve fiyatların düşmesine neden oldu. Fiyat bazındaki düşüşleri zaten bekliyorduk, bizler için şaşırtıcı olmadı.
Bu duruma ek olarak euro/dolar paritesindeki değişim ve ihracat pazarlarımız arasında ilk sıralarda yer alan komşu ülkelerdeki karışıklıklar da üretim ve ihracatta yaşadığımız gerilemeyi tetikledi.
Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Türk plastik sektörümüzün 2016 sonunda üretiminin miktarda 8,9 milyon tona, değerde ise 34 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Böylece sektörümüzü geçtiğimiz yıla oranla yüzde 4 büyütmek hedefindeyiz.
PAGEV olarak bizler de hedeflediğimiz büyümeye destek olacak çalışmaları yıl boyunca sürdürdük. Bir yandan sektörün dünyadaki gelişimi için çalışmalarını sürdürürken diğer yandan firmalarımızın sorunlarını çözmek ve ticari faaliyetlerine yardımcı olmak üzere projeler yürüttük. Türk plastik sektörünün gelişimi amacıyla yurtiçi ve yurtdışında çeşitli organizasyonlar düzenleyerek sektör temsilcilerinin bu etkinliklere katılımını sağladık.

-Sektörün Meclisi kuruldu
TOBB çatısı altında sektörümüzün gücünü yasadan alan en üst yapı olan Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi
Meclisi’ni kurduk. Kurulan mecliste; firmalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve kamu kurumları yer alıyor.
Hedefimiz kurulan oluşumla sektörel sorunları tespit etmek, çözüm için hükümet ve özel sektör diyaloğunu en iyi şekilde geliştirmek, nihayetinde Türkiye ekonomisi için daha fazla katma değer üretmektir. Başkanlığı’na seçilmekten dolayı onur duyduğum Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’nin sektörümüzü çok daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz.

-Plastik Mükemmeliyet Merkezi
2016 yılında sektörün ileri teknolojiyle birlikte yüksek katma değer üretmesi ve rekabet avantajı sağlaması için önemli bir adımı attık. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi projemiz için imzaları attık. PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezimiz, Türkiye’nin milli projelerinin temelini oluşturacak endüstriyel beceri ve yeteneklerin geliştirilmesini sağlayarak özelde plastik sektörünün, genelde Türkiye ekonomisinin gücüne güç katacak. Stratejik iş birliğiyle kurulacak merkezimizdeki izlenebilir hedefleri olan, bilimsel nitelikli, ticarileşme potansiyeli yüksek araştırmalar ile plastik sektörünün daha hızlı büyümesini planlıyoruz. Ayrıca Türk plastik sektöründe bir ilk olma özelliği taşıyan merkez ile yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin üretimini sağlayacağız. En önemli hedefimiz olan katma değerli üretim sayesinde de ilk aşamada 2,8 dolar/kilogram olan ihracat birim fiyatımızın 4 dolara çıkarılması ile dış ticaret açığının azaltılmasıdır.

-Gelecek için plastik…
Türk plastik sektörümüzün uluslararası rekabetçiliğine katkı sağlayacak ve gücünü gösterecek etkinliklerde
de yer aldık. Yılın başında “Gelecek için Plastik” ana temasıyla Dubai’de düzenlenen Ortadoğu’nun en büyük plastik konferansı GPCA Plasticon’a katıldık. Türkiye ve Ortadoğu plastik sektörlerinin yakın ilişkisine dikkat çektik, yeni yatırım ve işbirliğini pekiştirecek proje önerilerine değindik. Chinaplast Fuarı ve K Fuarı’na katılarak sektörümüzü temsil ettik.

-Fransa’nın tebliğine karşı mücadele
Yine uluslararası alanda plastik sektörümüz adına mücadelelerimize de devam ettik. Fransa hükümetinin 2020 yılından sonra kullan-at plastik bardak, tabak, çatal/bıçak türü ürünlerin satışına sınırlama getiren tebliğine karşı mücadelemizi de sürdürdük. Çalışmalarımız Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi. PAGEV ve İcra Kurulu Üyesi olduğumuz Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Derneği’nin (EUPC) şikayetlerini değerlendiren Avrupa Komisyonu’nun, konuyu gündemine taşınmasını sağladık. Sektörümüzün haklı davalarını her platformda savunmaya sürdüreceğiz.

-Okyanuslarda sıfır plastik
Ayrıca PAGEV olarak ‘sorumlu endüstri’ anlayışından hareketle; yeşil bir gelecek ve sürdürülebilir bir çevre için kurduğumuz Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi PAGÇEV ile ‘geri dönüşüm’ konusunda da çalışmalarımıza devam ettik.
PlasticsEurope ile Brüksel’de ev sahipliğini üstlendiğimiz PolyTalk 2016 Konferansı oldu. “Okyanuslarda Sıfır Plastik Atık” ana temalı konferansa katılarak Denizlerdeki Plastik Atıklar için dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmaları örneklerimizle tüm Avrupalı ülkelerle paylaştık.

-Sanayicilerden ekstra kesintiye karşı..
Yılın sonuna yaklaşırken firmalarımız için adına önemli bir başarıya daha PAGEV olarak imzamızı attık. Mayıs ayında kurulan ve sanayicilerimizden ekstra yeni bir zorunlu kesinti alınmasına sebep olan Plastik Tanıtım Grubunun (PTG) kapatılması konusunda tepkimizi ortaya koyduk. Hem sektörün yasayla kurulmuş üst kurumu TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit Sektör Meclisi hem de sektörün güçlü Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte Bakanlık nezdinde gerekçelerimizi ve görüşlerimizi dile getirdik. Sektörün en büyük STK’ları bu haksız uygulama karşısında sektörün yanında kenetlendi ve çok güzel bir birliktelik örneği sergilediler. Bunun sonucu olarak rekor katılımla gerçekleştirilen İKMİB Olağanüstü Genel Kurulu’nda Plastik Tanıtım Grubu (PTG) sektörün oybirliğiyle
kapatıldı. Ülkemize ve sektörümüze hayırlı olacağına inanıyoruz. PAGEV olarak Türk plastik sektörünün gelişimi
ve ilerlemesi için önüne çıkan engelleri kaldırmak için büyük bir gayret içerisindeyiz. Gerek ilgili bakanlıklarımızla gerekse sektör temsilcilerimizle çalışmalar yürütüyoruz ve güç birliği ile tüm sorunlarımızı aşmaya çalışıyoruz. Tüm problemler ortadan kalktığında ülkemizin en hızlı büyüyen sektörü olarak daha da ileri gideceğiz. 2017 yılında da tüm bu çalışmalarımıza yenileriyle devam edeceğiz. Türk plastik sektörünün büyümesi için hep birlikte çalışıyoruz. Özellikle son 10 yıllık süreçte üretim, ihracat ve istihdam açısından sürekli bir büyüme
ve gelişim çizgisinde ilerleyen sektörümüzün 2017 yılında da aynı devam edeceğine inancımız tam. Ancak plastik sektörümüzün 2017 yılındaki büyüme hızı, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile diğer tüm sektörlerle birebir ilişkisi olması nedeniyle mamul ve yarı mamul sağladığı sektörlerin gelişim hızlarına bağlı olacaktır. Tüm şartların olumlu olması halinde yüzde 5,5 ila 7,4 aralığında büyüyebileceğini düşünüyoruz. Beklentilerin
dışında olumsuz gelişmeler yaşanırsa tahminimiz büyümenin yüzde 4 seviyesinde kalacağı yönündedir.