KİMYA SEKTÖRÜNDE SON 4 AYDA SADECE 21 YATIRIM PROJESİ TEŞVİK BELGESİNE BAĞLANDI

*Ağustos-Kasım 2016 döneminde sadece 21 yatırım projesi teşvik gördü. Bu dönemin en büyük yatırım projesini 76.2 milyon lira harcamayla Etkafarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ, Bingöl’de yapacak. İkinci sırada Türk Henkel’in 55 milyon liralık, üçüncü sırada İlko İlaç’ın 50 milyon liralık yatırım projeleri var.

Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikli yatırım projelerine ilişkin rakamları kimya sektöründe de yatırım arzusunun hız kestiğini ortaya koydu.
Ağustos-Kasım 2016 döneminde teşvik belgesine bağlanan yatırım projesi sayısı 21’e kaldı.
Bu dönemin en büyük yatırım projesi Etkafarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Bingöl’de yapılacak 76.2 milyon liralık serum, ampul ve flakon ilaç yatırımı oldu. Tamamiyle yerli sermaye eliyle gerçekleştirilecek yatırım tamamlandığında Torba Serum 15000000 LİTRE/YIL, Ampul 4800000 LİTRE/YIL, Flakon 7500000 LİTRE/YIL üretim kapasiteleri yaratılacak. 100 kişiye istihdam sağlayacak bu yatırım için tanınan teşvikler ise Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi Oranı, Sigorta Primi Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği olarak sıralandı.
Bu dönemin en büyük ikinci yatırımı ise 55 milyon TL harcamayla Türk Henkel tarafından gerçekleştirilecek endüstriyel yapıştırıcılar ve metal yüzey temizleme müstahzarları üretim projesi oldu. 70 kişiye istihdam sağlayacak ve Kocaeli’de gerçekleştirilecek bu yatırım için tanınan teşvikler Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Faiz Desteği olarak sıralandı.
Bu dönemin üçüncü büyük yatırımı İlko İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 50 milyon liralık harcamayla kuracağı ‘ürün çeşitlemesi ve modernizasyon’ yatırımı. Yerli sermaye tarafından Konya’da yapılacak bu yatırım tamamlandığında 18 kişiye istihdam sağlayacak. Yatırım için tanınan teşvikler Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi Oranı, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti olarak sıralandı.
Fater Temizlik ürünleri Limited Şirketi tarafından 44 milyon liralık harcamayla gerçekleştirilecek. Yatırım yılda 55 bin ton çamaşırsuyu üretimini içeriyor. Yabancı sermaye eliyle yapılan komple yeni yatırım tamamlandığında 28 kişiye istihdam sağlayacak.. Kocaeli’de gerçekleştirilecek yatırım için verilecek teşvik unsurları şöyle: Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi Oranı, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti.
Bu dönemin bir başka büyük yatırımı da 30 milyon liralık harcamayla Ali Raif İlaç Sanayi AŞ tarafından İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘modernizasyon’ yatırımı. Yılda 990 bin kilo tablet, şurup ve damla ilaçlar üretimi gerçekleştirilecek olan yatırım için Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi Oranı, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti teşvikleri uygulanacak.
Ağustos Kasım 2016 döneminde teşvik belgesine bağlanan diğer yatırım projeleri özetle şöyle:
Yapraksan Plastik 24 milyon liralık harcamayla gerçekleştireceği komple yeni yatırımla ‘masterbatch’ üretimi yapacak.
CFN Kimya 17.5 milyon liralık harcamayla gerçekleştireceği ‘modernizasyon’ yatırımı kapsamında yılık 109.4 bin tonluk genleşebilir polistiren üretim kapasitesi sağlayacak.
A Plus Komzetik 14.5 milyon liralık harcamayla yapacağı komple yeni yatırımla yılda 3 milyon ton şampuan, 950 ton losyon ve krem üretimi kapasitesi sağlayacak.
Symplast Kimya Sanayi 9.8 milyon liralık komple yeni yatırımıyla 8 bin tonluk termoplastik elastoner üretim kapasitesi yaratacak.
Herplastak Plastik 5.6 milyon liralık harcamayla pet kırığı ve pta’dan yılda 7.2 bin ton plastifiyan üretimi yapacak.
Eksoy kimyevi Maddeleri 5.5 milyon liralık tevsii yatırımıyla yılda 2.7 bin ton tekstil kimyasalları üretecek.
Coster Aerosol Valf Sanayi 4.5 milyon lira tutarında harcamayla yapacağı modernizasyon yatırımıyla deodorant, saç spreyi, oda spreyi, tıraş köpüğü, oje kurutucusu ve insektisit üretimi yapacak.
Koza Polyester 4.3 milyon liralık modernizasyon yatırımıyla polyester cipsi, plastifiyan, di-oktil tereftalat, mono etilen glikol üretimi gerçekleştirecek.
Tapkaş Tarım 2.9 milyon liralık komple yeni yatırımıyla fenolik reçine üretecek.
Taha Kimya Kozmetik 2 milyon 550 bin liralık yatırımıyla kozmetik ürünleri, deterjanlar, yıkama müstahzarları, antifiriz ve oto cam suyu üretimi yapacak.
Ulus Grup 1.7 milyon lira harcamayla tutkal üretimi yapacak. Metekim Kauçuk 1.5 milyon liralık modernizasyon yatırımıyla yılda 2 bin ton tutkal üretecek. Metekim Küuçuk 1.5 milyon liralık modernizasyon yatırımıyla kauçuk hamuru üretecek. Sülfert Kimya 1.35 milyon liralık yatırımıyla bentonitli kükürt üretimi yapacak. Mediteks Sağlık Hizmetleri 1.19 milyon liralık yatırımıyla hidrofil gazlı bez, alçılı sargı bez ve gaz kompres üretimi yapacak. Ekan Yapı Kimyasalları 1.1 milyon liralık yatırımıyla beton ve çimento katkı kimyasalları üretimi yapacak. Lila Kozmetik 1 milyon 30 bin liralık yatırımıyla saç boyası üretimi yapacak.-Ocak 2017